Własny pensjonat w górach? Na jakie koszty trzeba się przygotować?

Wiele osób, myśląc o dochodowej inwestycji, rozważa zakup lub budowę pensjonatu w górach. Na brak turystów w polskich Tatrach nie można narzekać i w sezonie nieraz trudno znaleźć wolne miejsce noclegowe. Ta sytuacja wpływa jednak na ceny nieruchomości w regionie, które są wyższe niż średnia krajowa. Popyt rośnie, a podaż utrzymuje się na niskim poziomie, co czyni założenie własnego hotelu lub pensjonatu drogą inwestycją.

Działka – podstawa pod przyszłą budowę
Zbudowanie od podstaw własnego ośrodka ma wiele dobrych stron – mamy wpływ na kształt projektu, wykończenie budynku i nie musimy martwić się koniecznością dostosowania istniejącego gmachu do naszych potrzeb i oczekiwań. Zakup działki pod budowę wiąże się jednak z niemałymi kosztami – najwięcej zapłacimy w powiecie tatrzańskim, gdzie przeciętna działka kosztuje około 700 tysięcy złotych.
Najbardziej atrakcyjne z punktu widzenia turystyki regiony będą również najdroższe. Ale pensjonat można z powodzeniem prowadzić także w miejscach, które nie będą wymagały aż tak wielkiego budżetu. Powiaty bielski, nowosądecki i nowotarski zaskoczą cenami czterokrotnie niższymi niż w przypadku powiatu tatrzańskiego.

Dom, pensjonat czy hotel?
Kupno działki to dopiero początek wydatków dla osób, które chcą osiedlić się w górach. Budowa nieruchomości może pochłonąć od kilkuset do nawet kilku milionów złotych – wszystko zależy od zasobności portfela i planowanej skali inwestycji. Dom z kilkoma gościnnymi pokojami i częścią przeznaczoną dla właścicieli to najtańsza opcja, którą można zrealizować już za około 200 tysięcy złotych. Im większy budynek, tym wymaga większych środków, dodatkowo nie można zapomnieć o jego wyposażeniu. Chcąc zarabiać na prowadzeniu miejsca dla turystów, należy zadbać o odpowiedni standard i wyposażenie, bo oczekiwania przyjeżdżających na urlop są coraz większe. Nic dziwnego, że budowa i przygotowanie hotelu to inwestycja liczona w milionach złotych.

Cena mieszkania jak w metropolii
Mieszkanie zakupione z myślą o jego wynajmie to także ciekawa forma inwestycji. Trzeba się jednak przygotować, że cena w Zakopanym będzie porównywalna do ceny lokum w Warszawie. W mniejszych górskich miejscowościach jest niewiele taniej – za mieszkanie w Szklarskiej Porębie czy Wiśle trzeba zapłacić około 350 tysięcy złotych, co jest podobnym pułapem cenowym jak w Krakowie czy Poznaniu. Aby zaoszczędzić, warto przejrzeć oferty na rynku wtórnym, gdzie przeciętna cena oscyluje wokół 200 tysięcy złotych.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 365 145

E-mail: kontakt@schroniskodluzyna.pl

ul. Kolista 25, Katowice

Porady na temat wyboru noclegu w górach. Opinie i wskazówki dotyczące najlepszych pensjonatów oraz atrakcji w Tartach. Zapraszamy!