Jak zacząć prowadzić własny hotel lub pensjonat?

Wiele osób na co dzień mieszkających w mieście i narzekających na monotonię biurowej pracy postrzega prowadzenie własnego ośrodka w górach jako spełnienie marzeń. Niestety tylko nieliczni mogą zacząć wcielać swoje plany w życie, bo prowadzenie hotelu czy nawet mniejszego pensjonatu wiąże się ze sporymi kosztami. Prowadzenie dochodowego ośrodka także nie należy do łatwych, dlatego już wcześniej należy wszystko dokładnie zaplanować i ocenić swoje szanse w tym niełatwym biznesie.

Inwestycje
Osoba poważnie planująca wejście na rynek usług turystycznych ma do wyboru dwie drogi – kupić ziemię i postawić na niej wybrany przez siebie projekt lub kupić gotowy budynek i zająć się jego przystosowaniem do własnych potrzeb. Niewątpliwie łatwiejszy i tańszy jest drugi wariant, jednak specjaliści wskazują, że to właśnie hotele i pensjonaty tworzone od podstaw przez swoich właścicieli, mają większą szansę przynosić zyski. Często tym, co przyciąga turystów w dane miejsce, jest jego charakter – ciekawy projekt, otoczenie czy dodatkowe atrakcje, jak sauna czy basen. Łatwiej nadać budynkowi regionalny styl czy zaplanować dodatkowe obiekty, jeśli tworzymy projekt od podstaw. Zakupiony hotel nie zawsze uda się dostosować do naszych wyobrażeń i oczekiwań klientów. Nie bez znaczenia jest także wiek budynku. Jeśli nie sprawdzimy stanu technicznego oraz klasy energetycznej może okazać się, że koszty napraw i eksploatacji wpłyną na opłacalność całego przedsięwzięcia.

Jak zarobić na hotelu lub pensjonacie?
Na etapie zakupu działki lub ośrodka warto zapoznać się z danymi Głównego Urzędu Statystycznego. Dzięki temu dowiemy się, jak duża jest konkurencja w danym regionie. Specjaliści radzą, by w popularnych środkach turystycznych starać się wyróżnić wysokim standardem i kierować swoją ofertę do zamożnych klientów, a tam, gdzie atrakcji jest mniej, oferować umiarkowane ceny i średni standard.
Zakładając własny ośrodek, należy liczyć się z nieubłaganymi statystykami – w początkowej fazie inwestycji trzeba dysponować co najmniej milionem złotych. Na zwrot takiej inwestycji trzeba czekać co najmniej 15 lat. Rentowność, po uwzględnieniu wszystkich kosztów działalności, to natomiast średnio 6-7% w skali roku. Indywidualnie osiągane wyniki zależą od wielu czynników, ale prowadzenie własnego ośrodka zaskakuje często inwestorów nakładem kosztów i ilością pracy koniecznej, by dostosowywać się do stale rosnących oczekiwań turystów. Nie wystarczy bowiem z powodzeniem rozpocząć działalności, ale trzeba mieć także pomysł, jak po wielu latach nadal zarabiać na hotelu.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 365 145

E-mail: kontakt@schroniskodluzyna.pl

ul. Kolista 25, Katowice

Porady na temat wyboru noclegu w górach. Opinie i wskazówki dotyczące najlepszych pensjonatów oraz atrakcji w Tartach. Zapraszamy!